Lajme interesante

Shko poshtė

Lajme interesante

Mesazh nga LEDI prej Wed Mar 19, 2008 5:16 pm

12 milionė bletė tė lira nė rrugėt e Kalifornisė

Miliona bletė mjalti janė tė lira pasi kamioni me tė cilin transportoheshin arkat e insekteve, u rrokullis nė njė autostradė kaliforniane. Patrulla e autostradės thotė se mė shumė se 12 milionė bletė “janė arratisur” nga kosheret dhe kanė mbushur zonėn e autostradės 99. Ato kanė pickuar policėt, zjarrfikėsit dhe shoferėt qė mundoheshin tė pastronin zonėn. Shefi i policisė, Michael Bradley thotė se trajneri u rrėzua ndėrsa hynte nė autostradėn qė tė ēonte nė Yakima, Uashington. Ēdo arkė ishte e mbushur me 30 mijė bletė. Bradley thotė se bletėt ishin pėrdorur nė lėndinėn San Joaqun pėr tė pjalmuar tė korrat.

Rusi, del nė shitje vodka pėr femra

Igor Volodin beson se vodka nuk ėshtė mė e dėmshme se ēokollata. Ai ėshtė krenar qė ėshtė i pari qė ka prodhuar pijen alkoolike nė versionin pėr femra, i dizenjuar tė shoqėrohet me sallatė pas stėrvitjes nė palestėr. I parashikuar si produkt pėr gratė nė lėvizje nė Rusi, “Damskaya” ose vodka pėr femra i shqetėson doktorėt, tė cilėn i tremben njė vale tė re me femra alkooliste, tė cilat do t’i shtohen vendit me probleme mė tė rėnda pėr shkak tė alkoolizmit. Instituti i Psikiatrisė Shoqėrore dhe Mjeko-Ligjore thotė se ka 2.5 milionė alkoolistė tė regjistruar, por shton se kjo shifėr ėshtė 7 herė mė e lartė.

Norvegji, bebet e porsalindura pajisen me alarm kundėr grabitjes

Njė spital nė Norvegji ka pajisur tė gjitha bebet e porsalindur me alarm kundėr grabitjes, pėr t’i mbrojtur nga rrėmbimet dhe pėr tė shmangur ngatėrresat. “Arsyeja kryesore ėshtė se duam tė theksojmė sigurinė”, thotė Eric Normann, kreu i Spitalit Universitar Akershus. “Kemi pasur njė periudhė ku Norvegjia pėrjetoi rrėmbime tė shumta dhe kjo ėshtė ajo qė duam tė shmangim”, thotė ai. sistemi i alarmit konsiston nė dy mikroēipe, njė i ngjitur nė byzylykun e kyēit tė bebes sapo lind dhe tjetri i ngjitur nė byzylykun e nėnės. Kur ēipet ndahen nė njė distancė, alarmi aktivizohet. Kur dikush pėrpiqet t’ia heqė byzylykun bebes, dyert e spitaleve mbyllen automatikisht.

Biologu zė peshkun e liruar 25 vite mė parė

Disa njerėz zėnė peshk dhe i lirojnė. Bill Wengert i liron dhe mė vonė i zė prapė, njė ēerek shekulli mė vonė. Nė prill tė vitit 1983, Wengert dhe biologė tė tjerė tė Departamentit tė Gjahut dhe Peshkut zunė 12 mijė trofta nė rezervuarin nė Wyoming. Wengert ditėt e fundit po peshkonte nė akullin e rezervuarit 91 milje tė gjatė dhe zuri troftėn e dikurshme. Penda e saj ishte shėnuar, gjė qė tregonte se ishte studiuar edhe mė parė. “Kam vėnė kapėse nė pendėt e kėtij peshku mė 14 prill, 1983, gati 25 vite mė parė”, thotė veterani 35-vjeēar i po kėtij departamenti.

SHBA, 15-vjeēarja dėnohet se ndali autobusin pa shofer

Njė vajzė 15-vjeēare, e cila ndali njė autobus jashtė kontrollit nė SHBA, u dėnua pėr shkak se la orėn e mėsimit. Amanda Rouse ndodhej nė autobus me 40 nxėnės tė shkollės fillore, kur shoferja ra nga ndenjėsja pas njė kthese pėr shkak se goditi kokėn. Amanda tha se i kėrkoi shoferes sė autobusit ta dėrgonte nė shtėpi se ishte ndjerė keq nė shkollė. Ajo ndjek gjimnazin “Marina” nė Kaliforni. “Ajo ėshtė nė telashe me shkollėn pėr shkak se mori vendimin e gabuar”, thotė gjyshja e saj, Sally Correll. “Por unė besoj se ajo duhet tė ishte nė atė autobus, qė tė shpėtonte 40 fėmijėt e vegjėl”, shton ajo.

Britani, nxjerr jetėn nė ankand pėr tė nisur njė tė re

Njė britanik, qė ka emigruan nė Australi, ėshtė kaq i lodhur pas njė martese tė dėshtuar, sa ka nxjerrė tėrė jetėn e tij pėr shitje nė “eBay”. “Ian Usher, 44-vjeēar po shet shtėpinė me tre dhoma, makinėn dhe punėn, dhe tė gjitha ato qė zotėron”, raporton “Daily Telegrahp”. Andandi do tė fillojė me njė dollar australian, por zoti Usher shpreson tė marė 230 mijė paund, pas njė ankandi shtatėditėsh nė “eBay”. Zoti Usher, qė emigroi nga Scarborough gjashtė vite mė parė dhe u bė qytetar australian nė vitin 2006, u nda nga gruaja pas 5 vitesh martesė. Ai thotė: “Jeta ime kėtu ėshtė fantastike, por dua tė ndahem prej saj dhe t’ia rinisi nga e para”.

Veshka e re i “ndryshoi personalitetin”

Njė grua rrėfen se ka kryer njė “transplant personaliteti” tėrėsor, pasi kreu operacionin ku mori njė veshkė tė re. Cheryl Johnson, 37-vjeēare nga Preston, Lanc, thotė se ka ndryshuar tėrėsisht pas operacionit nė maj. Ajo beson se ka marrė karakteristikat e reja tė dhuruesit. Nėna beqare thotė se madje edhe shijet e saj nė letėrsi kanė ndryshuar. “Gjithmonė mė kanė pėlqyer libra, por kam filluar tė lexoj klasikė si Jane Austen dhe Dostoevsky”. Akademikėt nė Amerikė kanė zhvilluar njė teori e quajtur fenomeni i kujtesės sė qelizės, pėr tė shpjeguar ndryshimin e personalitetit qė pėrjetohet tek disa pacientė.

Kinė, burri detyrohet tė zvogėlojė gjoksin pėr hir tė gruas

Njė grua kineze ka detyruar burrin tė operohet pėr tė zvogėluar gjoksin, pasi ai kishte numėr mė tė madh se ajo. Xiao Fend nga Chongqing, kėrcėnoi tė ndahej nga Zhang Jianguo, nėse ai nuk do t’i nėnshtrohej kirurgjisė. Zhang, i cili ėshtė 180 centimetra i gjatė dhe peshon 90 kilogram shpjegoi: “Ajo tha se sa herė qė dilnim shėtitje, ajo ndihej nė siklet pėr shkak se gjoksi im tėrhiqte vėmendjen mė shumė se i saj”. “Doktorėt nė “First Affiliated Hospital” nė Universitetin Mjekėsor “Chongqing e zvogėluan gjoksin e tij duke hequr dhjamin e tepėrt”, raporton “Chongqing Business News”.
LEDI
LEDI
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 81
Location : italy
Registration date : 12/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi