Itali, studentėve shqiptarė u refuzohen shtėpitė me qira

Shko poshtė

Itali, studentėve shqiptarė u refuzohen shtėpitė me qira

Mesazh nga **_THE GODFATHER_** prej Thu Mar 20, 2008 7:44 pm

Studimi i sė pėrmuajshmes "Studenti Magazine": Njė pronar shtėpie nė dy nuk pranon tė huajt

Studentėve tė huaj, pėrfshirė kėtu edhe njė numėr tė konsiderueshėm shqiptarėsh, u refuzohet dhėnia me qira e shtėpive nė vendin fqinj, Itali, nga pronarėt e banesave. Ky ėshtė rezultati i botuar nė njė studim tė "Studenti Magazine" nė Itali. Sipas specialistit tė Emigracionit nė Ministrinė e Punės, Durim Hatibi, studimi i sipėrpėrmendur nxjerr njė pah njė temė kaq tė debatuar pėr tė gjithė emigrantėt, por me ndjesi shtesė vėshtirėsie pėr njė kategori tepėr tė cenueshme, atė tė studentėve tė huaj, tė cilėt e kanė tejet tė vėshtirė tė gjejnė shtėpi me qira nė Itali.
Sipas tė dhėnave tė studimit tė revistės rezulton se njė pronar shtėpie, nga dy tė tillė, refuzon tė japė me qira njė dhomė, apo t‘i ofrojė pėrkundėr pagesės njė shtrat studentėve jo italianė. Studimi mori formė pas njė rasti tė bujshėm nė Ēezena, ku njė sekretare e universitetit, nė orvatjet e saj pėr tė ndihmuar njė student libanez nė kėrkim tė njė strehimi, u ndesh me refuzime tė pėrsėritura. "Studenti magazine", nė studimin e saj mori nė konsideratė qytetet; Romė, Milano, Bolonja dhe Napoli. Qytetet mė mikpritėse dolėn dy tė parat, ndėrkohė qė mikpritja e Napolit dhe Bolonjės lė shumė pėr tė dėshiruar. Motivet e mbledhura pėr refuzimin konsiderohen tė gjitha tejet absurde. Kėshtu duke cituar tė dhėnat e kėtij studimi refuzimet nga ana e pronarėve tė banesave janė tė tilla si: "tė huajt bėjnė pis dheā€¦ pastaj, nėse nuk paguajnė?", apo ka edhe nga ata qė i shqetėson edhe aspekti i sė dukshmes: "Tė huajt? Bien shumė nė sy". Ndėrkohė qė jashtė fokusit tė kėtij studimi nuk kanė mbetur as sjelljet e studentėve italianė karshi bashkėmoshatarėve tė tyre tė huaj, pėrfshirė edhe shqiptarėt. Nga tė dhėnat e pėrvijuara nga ky studim rezulton se plot 30 pėr qind e studentėve italianė nuk pranojnė tė ndajnė shtėpinė me njė tė huaj. Ndėrsa 27 pėr qind e tyre do tė jetonte me kolegėt e huaj, me kusht qė tė mos jenė shtetas nga vende jo anėtare tė BE-sė, sikundėr ėshtė edhe Shqipėria. Vetėm 43 pėr qind e studentėve italianė nuk do tė kishte asnjė problem tė bashkėjetonte me kolegė qė nuk i pėrkasin shtetit tė tyre. Duke i cituar njė problematikė tė tillė edhe nivelin e lartė tė pagesave tė qirave qė variojnė nga 500-600 euro e lart pėr person, shqetėsimi pėr ata qė shkojnė tė ndjekin universitetet italiane bėhet edhe mė i madh.
marre nga bulqiza.co.nr

_________________
Nothing can be so amusingly arrogant as a young man who has just discovered an old idea and thinks it is his own.
**_THE GODFATHER_**
**_THE GODFATHER_**
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 114
Location : ITALIA
Registration date : 27/02/2008

Shiko profilin e anėtarit http://milan.forumandco.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Itali, studentėve shqiptarė u refuzohen shtėpitė me qira

Mesazh nga Leo8586 prej Thu Apr 24, 2008 12:14 am

Po re se do rrime pa leke aty ne. Pastaj ne megjithe mend nuk jemi ne UE po po hyjme ne NATO, pastaj ata terronat qe vine ketej lart ti lene atje te hane mozarella te prishura. Po ne nuk na e nin palla se i marrim dhe vete shtepite, se po u nxehem i perdhunojme keta pipinat ose ata pleqte e keputur qe kane keto shtepite......
Leo8586
Leo8586

Numri i postimeve : 30
Registration date : 19/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi